Back

Šikšnosparniai/Chiroptera

main image decoration

03.

Atrodo, kaip pelė, skraido, kaip paukštis. Kas? Kai kuriose kalbose jis net vadinamas skraidančia pele (rusiškai - Letučaja myš, vokiškai – Fliedermaus). Tačiau su pelėmis jie neturi nieko bendra. Tai vieninteliai savarankiškai skraidantys žinduoliai, išskirti į atskirą žinduolių grupę – šikšnosparnius.

Tai vienas iš gausiausių žinduolių būrių. Tai vieninteliai skraidantys žinduoliai. Sparnus sudaro plona odos plėvelė, jungianti ne tik priekinę galūnę su užpakaline, bet ir uodegą bei labai pailgėjusių priekinių galūnių II–IV pirštus. I pirštas yra laisvas, jis trumpas ir su aštriu nagu. Užpakalinės galūnės visi 5 pirštai trumpi, su aštriais nagais. Šikšnosparnių krūtinkaulis turi išilginę keterą, prie kurios prisitvirtinę krūtinės raumenys, valdantys sparnus. 

Šikšnosparniai – naktiniai gyvūnai. Dieną ilsisi pakibę galva žemyn. Daugumai akys neturi reikšmės, tačiau klausa labai tobula. Tamsoje orientuojasi skleisdami ultragarsą ir ausimis gaudydami grįžtantį aidą. Šikšnosparniui prisiartinus prie kliūties arba prie skrendančio vabzdžio, impulsų padaugėja (iki 60 per sekundę). Labai įmantrios kai kurių šikšnosparnių raukšlės ant nosies ir sudėtinga išorinių ausų sandara tiesiogiai susiję su tokia lokacija.

Apie 70 procentų šikšnosparnių yra vabzdžiaėdžiai. Šikšnosparniai gyvena kolonijomis. Įsikuria uoksuose, pastogėse, požeminėse ertmėse. Kartais kolonijos būna labai didelės. Kai kurios rūšys toli skrenda į žiemojimo vietas. Mūsų klimato juostoje šikšnosparniai žiemoja įmigę rūsiuose, pastatuose.

Paplitę visame pasaulyje, išskyrus Arktį ir Antarktį. Žinoma apie 1000, Lietuvoje – 14 rūšių, iš kurių 11 įrašyta Į Lietuvos Raudonąją knygą. Didžiausia grėsmė šikšnosparniams - gyvenamųjų buveinių naikinimas.

Gamtininkai nustatė, kad Plungės parke gyvena Natuzijaus šikšniukai, rudieji nakvišos, šiauriniai šikšniai, rudieji ausyliai, vandeniniai pelėausiai, mažieji nakvišos. Apie 50 Natuzijaus šikšniukų kolonija buvo įsikūrusi Plungės vaikų bibliotekos palėpėje. Po stogo remonto kolonija buvo sunaikinta. Kaip alternatyva, įkelti keletas inkilų medžiuose ir ant pastato sienos, šikšnosparnių nesudomino. Pavieniai individai vakarais ir naktį dar skraido kieme, gyvena apleistose daržinių ir Advokato namelio palėpėse. Pavieniai rudieji nakvišos būdavo randami bibliotekos patalpose, atbudę naktimis ir skraidydami ne kartą buvo įjungę signalizaciją.

Šikšnosparniai – naktiniai gyvūnai ir tik gamtos entuziastai ryžtasi juos stebėti.


Plungės parke ne kartą Žemaitijos nacionalinio parko gamtininkai organizavo šių gyvūnų stebėjimus specialiais prietaisais - ultragarso detektoriais.