Laikrodinė - oranžerija
16.
Plungės parke stovinti romantizmo neogotikos stiliaus pilaitė pastatyta XIX a. viduryje. Ji turi 12 m aukščio bokštelį, kuriameyra laikrodis, matomas iš visų keturių pusių. Šis laikrodis turi labai retą ir unikalų Paryžiaus laikrodininko Ž. L. Amanto 1741 m. sukurtą inkaro mechanizmą. Dėl šio laikrodžio pilaitė anksčiau miestelio žmonių dar buvo vadinama „dziegorine“, o vėliau ir dabar – laikrodine. Laikrodis turi tik vieną rodyklę ir valandas mušantį varpą.
Plungės dvaro LAIKRODINĖ-ORANŽERIJA yra labai panaši į Florencijoje (Italija) esančius Palazzo Vecchio rūmus. Tai lyg maža tų rūmų kopija. Palazzo Vecchio rūmai pradėti statyti 1299 m. pradžioje, architektas Arnolfo di Cambio (1245–1302). Dabar tuose rūmuose įrengtas muziejus.
Ant laikrodinės pamatų pietinėje pusėje įrašyta data 1846 m. Tuo metu (1806–1873) Plungės valdas turėjo grafai Zubovai. Tai pats seniausias išlikęs Plungės dvaro statinys ir seniausias žinomas mūrinis pastatas visoje Plungėje. Šalia laikrodinės rytinės sienos XIX a. antroje pusėje pastatyta ir oranžerija.
1873 m. kunigaikštis Mykolas Oginskis iš grafo Platono Aleksandrovičiaus Zubovo nupirko Plungės dvarą. Laikrodinėje buvo sodininko ir laikrodininko gyvenamosios patalpos. O šalia jos rytinės sienos besiglaudžiančioje vasaros oranžerijoje buvo sodinukų lysvės ir auginami egzotiniai augalai. Marija Oginskienė dvare gyveno iki Pirmojo pasaulinio karo. 1915 m. išvyko į Poznanę (Lenkija) pas brolį ir į Plungę nebegrįžo. Nepriklausomos Lietuvos metais jos turtas nacionalizuotas. Tarpukario, karo ir pokario metais laikrodinėje žmonės turėjo butus, šalia kurių buvo didelis gražus iš Oginskių laikų likęs sodas ir oranžerijos likučiai, pamažu virstantys paprastais šiltnamiais, kol galų gale (apie 6 deš.) ir jų nebeliko.
Pilaitės bokšto laikrodis, pasak senųjų plungiškių, nebeveikė jau tarpukario metais. Sovietmečiu (nuo 1954 m.) pilaitėje įkurti Pionierių ir moksleivių namai. Atgimimo metais Pionierių ir moksleivių namai uždaryti, o pastatą būtinai reikėjo restauruoti. Tačiau ilgą laiką ši pilaitė buvo apleista, neremontuojama ir menkai prižiūrima. Buvo rašomi projektai, tvarkomi dokumentai laikrodinės restauracijai, tačiau vos pradėjus, darbai dėl vienų ar kitų priežasčių likdavo nebaigti. Tik nutarus pilaitėje įkurti biblioteką ji buvo restauruota ir įgavo naują gyvenimą. 2011 m. restauruotas pilaitės bokšto laikrodis, o 2012 m. spalio mėnesį baigta restauruoti laikrodinė, į kurią įsikėlė Plungės viešoji biblioteka. Plungės Palazzo Vecchio pradėjo naują gyvenimą. O 2015 m. gegužę Plungės laikrodinėje rėmėjų dėka po daugelio metų vėl suskambo varpas.